Την Τετάρτη 07/02/2018, κλείνοντας τα 40 χρόνια της εκδημίας του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κυρού Ευγένιου Ψαλιδάκη , τελέστηκε αρχιερατική θεία λειτουργία εις μνήμην,στον ιερό κοιμητηριακό-ενοριακό ναό των Αγίων Κωνσταντίνου&Ελένης , όπου βρίσκεται και ο τάφος του αγίου Γέροντα ,από τον Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιο.
Παρέστη συμπροσευχόμενος ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ.κ. Ειρηναίος.
Στο τέλος της θείας λειτουργίας εψάλλη τρισάγιο καθώς και στον τάφο του επιμνημόσυνη δέηση.